Hur vill du att Bollnäs ska se ut? Vi vill ha din åsikt!

Mellan 12-17 maj arranferar Folkteatern festivalen Drömmar och demokrati på olika ställen i Bollnäs kommun. Festivalen består av av samtal, konst- och teaterhändelser som anpassar sig efter sin plats. Tillsammans med sin publik vill de möta, diskutera och fantisera kring demokratins och drömmarnas gränser och gränslöshet. Välkommen!

12 Maj 14:00 Föreläsning: Platons drömmar och demokratin. Ida Kristina, Bollnäs Kulturhus, Collinigatan 12, Bollnäs. Fri entré!

Gunnar Steiner, teaterentusiast och fd. filosofilärare, föreläser om Platons drömmar och demokratin. Arrangör: Kulturenheten Bollnäs kommun                  

14 Maj 19:00 Föreställning: SAD Symphony. Bollnäs Folkhögskola, Baldursalen | Folkteaterns festivalbuss går från Bollnäs jvstn kl 18.40 - Gumpels. Bussen är gratis och går tillbaka efter föreställningen. Vuxen: 150 kr | Ungdom: 80 kr | Biljetter köps via www.bollnas.se/biljetter eller i Kulturhusets reception.

SAD Symphony består av sex scenkonstnärer och sex specialinbjudna amatörer. Tillsammans bildar de en kör som söker tröst och hittar styrka i varandra och musiken. Arrangör: Kulturenheten Bollnäs Kommun           

15 Maj 16:00 Föreställning: SAD Symphony. Bollnäs Folkhögskola, Baldursalen | Folkteaterns festivalbuss går från Bollnäs jvstn kl 15.40 - Gumpels. Bussen är gratis och går tillbaka efter föreställningen. Vuxen: 150 kr | Ungdom: 80 kr | Biljetter köps via www.bollnas.se/biljetter eller i Kulturhusets reception

SAD Symphony består av sex scenkonstnärer och sex specialinbjudna amatörer. Tillsammans bildar de en kör som söker tröst och hittar styrka i varandra och musiken. Arrangör: Kulturenheten Bollnäs Kommn             

15 Maj 18:00 Samtal: SV Arena, Kultur i hela landet? Kilafors Biografteater, Kilafors.
Fri entré!

Enligt den senaste rapporten från ”Hela Sverige ska leva” råder idag obalanser mellan land och stad i både finansiering, utbildningsmöjligheter, jobb – men även när det gäller tillgång till kultur. Detta gäller såväl offentliga satsningar – från kommunal till europeisk nivå – som utbud av utbildning och verksamheter. Rapporten visar också att det i stor utsträckning är det ideella som bär kulturen på landsbygden. Vad beror detta på och går det att göra tillgängligheten till kulturlivet mer rättvist fördelad? Arrangör: Studieförbundet Vuxenskolan i samverkan med ”Hela Sverige ska leva”, Folkteatern Gävleborg och Kilafors Biografteater     

15 Maj 18:00 Bussresa: Myten om Hårgaberget. Bussturen utgår från Alirskolans parkering, Alirgatan 17, Bollnäs Fri entré, föranmäl dig via mail: hozan.hasan@hyresgastforeningen.se

Med de historier vi har ihop bygger vi både identitet och framtid. Tillsammans med ungdomsambassadörerna åker vi från Gärdet till Hårgaberget och lyssnar om myterna om Hårga, och kanske delar vi fler historier. En bussresa, och sedan vandring upp på berget med fika och berättelser. Turen håller på till ca kl 21.00. Arrangör: Hyresgästföreningen, Bollnäs ungdomsambassadörer                   

15 Maj 18:30 Åskådarskola: SAD Symphony. Ida Kristina, plan 4, Kulturhuset, Collinigatan 12, Bollnäs. Fri entré! Men föranmälan krävs

Tillsammans med Kritiklabbet bjuder Folkteatern in till Åskådarskola, ett kritiskt och öppet flerpartssamtal kring föreställningen SAD Symphony. Samtalet leds av Ylva Lagercrantz Spindler (Svenska Dagbladet). Kulturhusets Fritidsgård säljer fika. Obs! Kontantbetalning. Arrangör: Kritiklabbet och Folkteatern Gävleborg                      

16 Maj 10:00 Stora Bokbytardagen. Bollnäs bibliotek, Odengatan 17b, Bollnäs. Fri entré!

På biblioteket uppmärksammar vi Stora bokbytardagen genom att placera böcker på roliga och oväntade ställen utanför bibliotekets lokaler. Ta gärna med böcker hemifrån och byt till dig en ny, från bokbytarbordet i biblioteket. Passa också på att gå en tipsrunda eller tävla i Bibbla-bingo. Böcker får människor att prata med varandra, något som går hand i hand med temat demokrati. Under hela festivalveckan skyltar biblioteket upp med boktips på festivalens teman. Bokbytardagen pågår till kl 19.00. Arrangör: Bollnäs Bibliotek          

16 Maj 15:48 Kul Tur på Linje 173! Upphämtning i busskurerna längs med Linje 173 från Bollnäs till Gävle. Gratis!

Folkteatern med vänner bjuder på en annorlunda bussresa med texter och musik! Bussen avgår 15:48 från Bollnäs Jvst. och ankommer till Gävle C ca kl 17:13 Kul Tur på Linje 173 stannar för på- och avstigande på samtliga hållplatser som buss 173 stannar på från Bollnäs jvstn till Gävle C. Arrangör: Folkteatern Gävleborg                      

16 Maj 17:30 Läsning: Om Tyranni: 20 lärdomar från det tjugonde århundradet. Bollnäs bibliotek, Odengatan 17 B, Bollnäs. Fri entré!

Folkteaterns ensemble ger en läsning av utvalda delar av Timothy Snyders bok Om Tyranni: 20 lärdomar från det tjugonde århundradet . Läsningen håller på ungefär en timme. Kulturhusets Fritidsgård säljer fika. Obs! Kontantbetalning. Arrangör: Folkteatern Gävleborg och Bollnäs Bibliotek            

16 Maj 18:00 Konsert: Drömkväde, Orbaden Spa & Resort, Gamla Orbadenvägen 86, Vallsta Vuxen: 325 kr | Ungdomar till och med 25 år: 250 kr | I biljettpriset ingår buffé som serveras från kl 18.00. |  Biljetter och buss bokas via Orbadens reception tfn: 0278 – 621 500.

Drömkväde är ett musikaliskt möte mellan en kvartett från Symfoniorkestern och riksspelmannen Görgen Antonsson från Folkteatern. Gratis festivalbuss avgår från Bollnäs busstation kl 17.30, åter i Bollnäs kl 22.00. Arrangör: Bollnäs Riksteaterförening och Orbaden Spa & Resort     

17 Maj 15:00 Gestaltad läsning: Jag i Bollnäs, den här platsen. Busstationen, Bollnäs.
Fri entré!

Maj Generation, Alirskolan, presenterar en gestaltning om ungdomars liv och rättigheter, frågor och tankar på den här platsen, som vi kallar Bollnäs. Tre skådespelare från Folkteatern Gävleborg framför konstnärlig gestaltning av text och produktion skapad av elevens val Maj Generation, Alirskolan. Idé, text och produktion har skapats av eleverna med syfte att ge Bollnäs unga en röst, ställa frågor och vara en del i det vi gemensamt kallar för Bollnäs, vår plats. Arrangör: Maj Generation

17 Maj 18:00 Läsning och samtal: Att komma till tals. Gumpels, Järnvägsgatan 39, Bollnäs.
Fri entré!

Skrivare i Hälsingland tar plats på scenen. Vår förening uppmuntrar människor att yttra sig i skriven och berättad form. Och nu, den 17 maj i Bollnäs klockan 18.00 på Gumpels möter du oss när vi tar till orda med egna texter och berättelser. Vårt framträdande modereras av Leif Strandberg psykolog, författare och tillika ordförande i föreningen. Samtalet pågår till ca kl 20.00. Arrangör: Skrivare i Hälsingland, Folkteatern Gävleborg

Läs mer om festivalen Drömmar och demokrati på www.folkteatern.se

Drömmar och Demokrati webb

Anslagstavla
Ny i Sverige
Hjälp till barn och unga

Väder i Bollnäs

klart.se